TÜRKLERE 7 GÜNLÜK VİZE UYGULAMASI

07.12.2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Miçotakis’in yaptığı açıklamada Türk vatandaşlarına Yunan Adaları’na yapacakları ziyaretlerde bir haftalık vize muafiyeti ele alınmıştı.

Yunanistan daha önce Türk vatandaşları için kapı vizesi uygulamaktaydı. Ancak pandemi sonrası sınırların kapanması ve çeşitli sebeplerden dolayı Yunanistan bu uygulamayı kaldırmıştı. 7 günlük vize uygulamasının ne zaman yürürlüğe gireceği ise Dışişleri bakanlığı tarafından yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

YUNANİSTAN 7 GÜNLÜK VİZE MUAFİYETİ NE ANLAMA GELİYOR?

Uygulamanın hayata geçmesinden sonra Türk vatandaşları Yunan makamlarınca belirlenen, Türkiye’ye en yakın 10 Yunan Adası’na vizesiz seyahat edebilecekler. Bahsi geçen Yunan Adaları Sakız, Samos, Kos (İstanköy), Rodos, Simi (Sömbeki), Meis (Kastellorizo), Midilli, Limni, Kalymnos (Kilimli), Leros (İleryoz) olarak belirtildi.

7 GÜNLÜK YUNANİSTAN VİZESİ NASIL ALINACAK?

Yunanistan göç ve iltica bakanı Dimitrios Kairidis açıklamasına göre Türk vatandaşları yıl boyunca belirtilen 10 Yunan Adası’na 7 gün süreyle girebilmek için standart Schengen prosedürüne tabi olmayacak. Bunun yerine Yunan Adaları’nı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının bilgileri Schengen ve Europol sistemi veri tabanlarından kontrol edildikten sonra vizeler, Yunan polisi tarafından giriş yapılan Yunan adasından ziyaretçilere teslim edilecek.

YUNAN ADALARI KAPIDA VİZE İÇİN GEREKLİ BELGELER

* Pasaport Fotokopisi
* 2 adet biyometrik fotoğraf
* Banka hesap ekstresi ( En az 400 € karşılığı bakiye )
* Gidiş – Dönüş feribot biletleri
* Vize başvuru formu
* Otel rezervasyonu ( Konaklama yapacaklar için )

Kapı vizesi alındıktan sonra konaklama yapmayacak misafirler vizenin geçerli olduğu Yunan Adaları’na 1 hafta boyunca günübirlik ziyaretlerde de bulunabilirler.

VİZE MUAFİYETİ YAT TURLARI İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

Bodrum ve Marmaris çıkışlı Yunan Adaları mavi tur rotaları Kuzey 12 Adalar ve Güney 12 Adalar bölgesini kapsamaktadır. Bu adalar arasında muafiyette adı geçmeyen Lips, Patmos, Nisyros gibi adalar da bulunmaktadır. Ancak özel yat kiralama yaparak, dileyen misafirlerin ilgili limanlardan sadece muafiyet kapsamı içindeki adalara seyahat edebileceği konuşulmaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen ve Yunanistan mavi yolculuk turu planlayan misafirler bizimle info@opusyachting.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

Yorum Yaz

Mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *