Genel

Genellikle yatlardaki kabinlerin boyutları ev tipi odalardan daha kısıtlı alana sahiptir.

Kabinlerin ebatları 5 ila 15-20 metrekare arasında değişiklik göstermektedir. Eşyalarınızı muhafaza edebilmek için maalesef çok fazla alana sahip olmayacaksınız. Bu sebeple siz değerli misafirlerimizin sert polikarbon valizler yerine yumuşak yapılı ve daha esnek bavulları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Eşyalarınızı ve elbiselerinizi kabininize yerleştirdikten sonra bavulunuzu uygun yerde muhafaza etmek daha kolay olacaktır.

Gün içerisinde genellikle günlük elbiseler tercih edilmektedir. Mayo, terlik, t-shirt ya da sıfır kol t-shirt erkeklerin tercihi iken, kadınlar da bikini veya mayolarını yazlık elbiseler veya sarong eteklerle kombine edebilirler. Gerek yatınızdaki güzel akşam yemekleri için gerekse uğranacak limanlarda dışarıda giymek için şık elbiseleri de yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bunun iki önemli sebebi var. Birinci neden hijyen bir diğeri de güverteye ve yatın diğer ahşap alanlarına olası bir zarar vermeyi önlemek için. Yatlara binişte, güverteye adım atıldığında misafirlerimizden ayakkabı ve terlikleri çıkartarak mürettebatın gösterdiği yerde muhafaza etmeleri istenmektedir. Güvertede ve teknenin iç alanında yalın ayakla gezinebilir veya yumuşak tabanlı ayakkabılarınızı yalnızca yat içerisinde kullanmak kaydıyla giyebilirsiniz.

Sert tabanlı ayakkabılar ve topuklular ahşap yüzeylerde çiziklere ve ağır hasarlara neden olabileceğinden kullanımı kesinlikle yasaktır.

Direkt olarak kabul edilmez diye bir kaide yok.

Hijyen ve olası alerjik sebeplere neden olabileceğinden evcil hayvanlar yatlara kabul edilmemektedir fakat bazen çok iyi eğitimli evcil hayvanların yatlara kabul edilmesine müsaade edilmektedir. Bu konuda son kararı kiraladığınız yatın kaptanı vermektedir.

Her mevsimin misafirlere sunacağı kendine has güzellikleri vardır.

Nisan, Mayıs ve Ekim ‘’düşük sezon’’ olarak da bilinen aylardır. Bu aylar diğer aylara göre hem gündüzleri hem de akşamları daha serin olduğu için doğayı keşfetmek, arkeolojik alanları ziyaret etmek için özellikle ileri yaştaki misafirlerimiz için idealdir. Ayrıca bu dönemlerde yat kiralama bedelleri de oldukça makuldür.

‘’Yüksek sezon ‘’ olarak belirttiğimiz Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ise sıcağı ve denizin parıltısını iliklerine kadar hissetmek isteyen misafirlerimizce tercih edilmektedir. Bu aylar; güvertede geceleri yıldızlar altında uyumak için en iyi dönemdir.

Yatınıza giriş yaptığınızda mürettebatımız, sizlere rota ile ilgili genel bilgilendirme yapacaktır.

Tur güzergahınızın ana hatlarını daha önce kararlaştırılmadıysanız, kaptan ile birlikte isteğinize bağlı olarak sakin ya da hareketli bir rotaya karar verebilirsiniz.

Sakin bir rotadan kastımız; koylarda zaman geçirilen, yüzmek, güneşlenmek, kitap okumak, arkeolojik bölgeleri gezmek gibi aktiviteleri barındıran bir turu kapsamaktadır. Hareketli rotalar ise daha çok ana limanların ziyaret edildiği, özellikle akşamları sürekli olarak dışarı çıkabilme imkânı bulunan güzergahlardır.

Özel yat kiralama turları sizlerin isteğinize göre şekillenen kişiye özel turlar olduğu için, tercihlerinize en iyi şekilde uyan rotada her gününüz mutluluk ve huzur dolu bir gün olacaktır.

Kesinlikle evet! Genel beslenme programınızı bizimle tur başlangıcından birkaç hafta önce paylaşırsanız tüm alışverişin size uygun şekilde gerçekleştirilmesini, yatlarımızdaki aşçımızla menüyü paylaşıp sıkı bir şekilde programınızın uygulanacağını siz değerli misafirlerimize garanti ederiz.

Bu husus, bazı gıdalara alerjisi olan misafirlerimiz için de geçerlidir. Sizlerden yeme- içme alışkanlıklarınızla ilgili ne kadar çok önbilgi alırsak o derece iyi bir servis verme şansımız olur.

Evet içilebilir.

Yatların açık alanları sigara ve tütün mamulleri içmek için uygundur. Kül tablası, yat personeli tarafından sizlere temin edilecektir. Denize başta izmarit olmak üzere her türlü çöp atmak yasaktır. Yatların iç kısmında sigara içmek yasaktır. Kabinlerde ve iç alanlarda duman dedektörleri olduğunu hatırlatırız.

Bu öngörülmesi zor bir husus. Herkesin denize karşı reaksiyonu farklı olduğu için bazı kişileri deniz tutarken kimisini de hiç tutmayabiliyor.

Bazı misafirlerimiz uzun süreli mavi yolculuk deneyimi yaşamadan önce kısa süreli turlar ya da günlük turlara katılarak kendileri hakkında bir öngörüde bulunma şansına sahip oluyorlar. Ayrıca yat turunuza çıkmadan önce eczaneden deniz tutmasına karşı ilaç ya da bileklik alabilirsiniz.

Günümüzde tüm yatlar 220v enerji sağlamaktadır. Prizler kabinlerinizde ya da teknenin salon gibi ortak kullanım alanlarında olabilir. (Önemli bilgi. Prizler Avrupa tipidir. Düz iki kutuplu ve yuvarlak başlı). Çoğu yatta 7/24 elektrik imkanı vardır ve cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Bazı yatlarda ise yalnızca seyir esnasında ve jeneratör aktifken elektronik cihazlarınızı şarja takabilirsiniz.

Maalesef tüm yatlarda internet imkanı yok.

Bazı koylarda sinyal zayıf olduğu için cep telefonları dahi çekmeyebiliyor. Aynı sorun internet için de geçerli. Rotaya bağlı olarak hem iç sularda hem de yabancı sulara çıktığınızda telefon ve internette sinyal kaybı mümkün olabiliyor. Bu sebeple sorunsuz ve kesintisiz bir bağlantıyı garanti edemiyoruz.

Yatlar

Cevabı hangi dönemde kiralamak istediğinize göre değişir.

Yüksek sezonda kiralamalar genellikle haftalık olarak yapılır ancak düşük sezonda kısa süreli kiralamalar yapmak mümkündür.

Evet, mümkün.

Kiralamak istediğiniz tarihe ve kişi sayısına göre size harika bir gün yaşamanızı sağlayabiliriz.

Mavi yolculuk tatiliniz için kiralayacağınız yata karar verdikten sonra istediğiniz şartlara uygun rota alternatifleri için karar vermek daha kolay olacaktır. Her yatın bağlı bulunduğu bir ana limanı vardır ama bazen yatın müsaitliğine ve sizin tercihlerinize göre bu limanlar değişiklik gösterebilir. Gezmek istediğiniz rotaya rezervasyon esnasında ya da yata binişte kaptanla birebir görüşerek de karar verebilirsiniz.

Herhangi bir fiziksel engeliniz varsa en önemli husus bizi önceden bilgilendirmenizdir.

Sizden ne kadar çok bilgi alırsak size o kadar iyi servis verme ve yardımcı olma şansımız olacaktır.

Engelinizin seviyesine göre, yat tatilinin size uygun olup olmadığına dair geri bildirimde bulunuruz. Tüm mavi yolculuk misafirlerimizin en iyi yat tatilini geçirmesini dileriz ancak güvenlik ve konfor her zaman için önceliğimizdir.

Tekerlekli sandalye kullanan misafirlerimizin kısa mesafeleri yürüyüp yürüyememeleri konusu büyük önem teşkil etmektedir.

Bazı yatlar tekerlekli sandalyeler için uygun şekilde dizayn edilmiştir ancak tüm mekanlara ulaşım mümkün olmayabilir.
Fiziksel olanaklarınıza göre yat tatili için en iyi seçeneğe birlikte karar verebiliriz.

Evet, kişisel seyahat sigortanızı yaptırmalısınız.

İstek ve beğeninize göre size en çok uyan yatın hangisi olacağı konusunda yine en iyi kararı siz verebilirsiniz.

Doğru tatil için anahtar kelimelerin ülke, bölge, katılımcılar, bütçe ve amaç olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu parametreleri belirledikten sonra taleplerinizi karşılayacak en iyi teklifimizi sizinle paylaşabiliriz.

Yatçılık sektöründe çok farklı sınıfta tekneler bulunmaktadır. Bu yatlar birbirinden farklı özelliklere sahip olduğundan her yat için ortak bir fiyatlama yapmak mümkün değildir. Tüm yatlar, satın alacak ya da kiralayacak kişilere sıra dışı ve üst düzey imkanlar sağlayan özel yapım deniz taşıtlarıdır.

Kiralama bedellerine KDV (Katma Değer Vergisi) dahil değildir.

Vergiler ülkelere göre değişiklik gösterdiği için, tüm bu ayrıntıları ve fiyatlara dahil / hariç hizmetleri sizlere göndereceğimiz tekliflerde bulabilirsiniz.

APA (Tedarik Ödeneği) genellikle üst düzey yatlarda ve motor yatlarda tur esnasında yapılacak harcamalar için bir ön ödenek niteliğindedir ve genellikle de toplam kiralama ücretinin %30’luk kısmını oluşturur.

Neden APA ödemelisiniz? Çünkü bu kategorideki yatlarda kiralama bedeli yat ücretinin dışındaki giderleri kapsamaz. Yata giriş yapmadan önce ve tur esnasında tüm giderler (mazot, benzin, liman ücretleri, vergiler, gümrük ücretleri, yemek, içecekler vb.) kaptan tarafından karşılanacaktır. Tur sonunda yattan çıkış yapmadan önce tedarik ödeneğinin masrafları karşılamaması durumunda kaptan tarafından ilave bir ödeme istenebilir ya da ödeneğin fazla gelmesi durumunda kalan bakiye misafirlere iade edilir.

Sizlere fiyat- performans açısından üst düzey hizmet sağlamak için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz ve beklentilerinizi karşılamak için buradayız.

Opus Yachting olarak sezon öncesinde Erken Rezervasyon indirimleri ve sezon sırasında da yaptığımız flaş indirimleri web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Rezervasyon ve Ödeme

Rezervasyonlarınızı info@opusyachting.com adresine mail atarak ya da Whatsapp numaralarımız üzerinden bizimle yazışarak gerçekleştirebilirsiniz. Her iki durumda da yatınızın tüm özelliklerini ve rezervasyonunuzu nasıl sonuçlandıracağınıza dair bilgileri içeren bir teklif tarafınıza yazılı olarak gönderilecektir.

İlave hizmetlere (yemek ve içecek, su sporları, kara turları, transfer, otel, restoran rezervasyonları) daha sonra karar verilebilir. Öncelikli olarak mavi yolculuğa çıkacağınız doğru yata karar vermeniz gereklidir. Ekstra servisler, genellikle turun başlamasına yakın bir tarihte netleştirilir.

Her iki tarafın çıkarlarını korumak için yat kiralama sözleşmesi imzalamak önemlidir.

Tarafların karşılıklı olarak hangi koşullar ve şartlarda mutabık kaldığının teyidi için yazılı sözleşme gereklidir.

 

Rezervasyonun gerçekleşmesi ve ilgili yatın tarafınıza bloke edilmesi için toplam tur ücretinin %35’inin ödenmesi gereklidir. Bu tutar ön ödeme olarak kabul edilir ve kalan ücret tur tarihinden bir ay önce tamamlanmalıdır.

Kaparo ücreti ve bakiye ödeme tarihleri son dakika rezervasyonlarında ya da promosyonlu fiyatlarda değişiklik gösterebilir! Opus Yachting; promosyonlu satışlarda ve tur başlangıcına yakın tarihli rezervasyonlarda yat kiralama ücretinin tamamını talep etme hakkına sahiptir.

Rezervasyonunuzun iptali durumunda Opus Yatçılık şartlar ve koşulları uygulanacaktır.

Tur tarihinden 90 gün öncesinde yapılan iptallerde ön ödemenin tamamı iade edilir.

Tur tarihine 89-30 gün kala yapılacak iptallerde ön ödeme tutarının %40’ı kesilerek kalan ücret iade edilir.

Tur tarihine 29 gün kala yapılacak iptallerde hiçbir iade yapılmaz.

Erken rezervasyonun her zaman avantajları vardır.

Rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanız durumunda hem kiralayabileceğiniz yat seçeneği daha fazla olacak hem de kiralama fiyatları daha makul olacaktır. Netice itibariyle yüksek sezonda yatların %90’ı dolu olacağı için talep ve beklentilerinizi tamamen karşılayacak bir yatı bulmak zor olacaktır.

Ödemeler banka aracılılığıyla yapılır.

Ulusal ve uluslararası ödemeler için Opus Yachting banka hesapları rezervasyon esnasında sizinle paylaşılacaktır.

Bahşiş, yat kiralama bedeline dahil değildir. Bahşiş konusunda genel teamül, toplam kiralama bedelinin %5 ile %15’i kadardır. Genellikle bahşiş tur sonunda kaptana bir zarf içerisinde verilir ve kaptan da diğer yat ekibine dağıtır. Elbette aldığınız servis ve hizmet kalitesine göre, siz değerli misafirler yat ekibi için nihai bahşiş miktarına karar verebilirsiniz.